Prensa

Emerging Travel Group
03.07.2019 03.07.2019
Emerging Travel Group, LVL1 Group liderliğindeki bir yatırımcı konsorsiyumu sayesinde 10 milyon dolar yatırım artırdı
RateHawk, ZenHotels ve Ostrovok markalarıyla 100'den fazla pazarda faaliyet gösteren uluslararası bir online seyahat grubu olan Emerging Travel Group (bundan böyle "Şirket"), teknoloji girişimcisi LVL1 Grup'un Lev Leviev'inin ve Playrix kurucu ortaklarının ailesi olan Igor ve Dmitri Bukhman liderliğinde 10 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Yatırım, Grubun gelişmesini ve uluslararası genişlemesini hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Şirket'in 2016'da başlattığı B2B Markası RateHawk, seyahat uzmanları “acentaları” için tasarlanmış bir online otel rezervasyonu platformudur. Platform, API ve web ürünü aracılığıyla dünya genelinde 1 milyondan fazla konaklama birimine erişim sağlar. Grup, dünya genelinde 85 tedarikçiden otel, apartman ve hostel gibi envanterleri ve 29.000 doğrudan otel sözleşmesi sunmaktadır. RateHawk, Avrupa, Orta Doğu, Güney Amerika ve Afrika'daki 9.500'den fazla seyahat uzmanı “acentası” tarafından kullanılmaktadır. Şirket 28 ülkede iş geliştirme personeli istihdam etmektedir. Site dokuz farklı dilde kullanım olanağı sunmaktadır: Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Lehçe ve Rusça.

RateHawk'un cirosu 2018'de %300'den fazla arttı. Geçen yıl bu servis, 21 yeni piyasada faaliyete başladı:Türkiye,  Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İsrail, İtalya, Makedonya, Malta, Karadağ, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika ve İngiltere.

Şirket, RateHawk'u genişletmek ve teknolojilere yaptığı yatırımlarını sürdürmek için uluslararası personelini iki kattan fazla artırmayı planlamaktadır.

Emerging Travel Group'un Ceo’su Felix Shpilman, “Hızla gelişen global B2B hizmetimiz olan RateHawk'u genişletmek için heyecanlıyız. RateHawk, hizmete başladığı 28 ülkede büyük ilgi çektiği için yerel iş geliştirme personelleri eğiterek yeni piyasalara açılmaya devam ediyoruz. RateHawk'u dünya çapında herhangi bir seyahat profesyoneli ve acentası için öncelikli tercih edilen bir rezervasyon mekanizmasına dönüştürmek için ürüne, yerelleşmeye ve müşteriye verilen desteğe odaklanmak istiyoruz”.

Şirket Yönetim Kurulu'nda yatırımcıları temsil edecek olan Lev Leviev, şunları söyledi: “Şirketin çektiği ilgiden çok etkilendik. B2C, yerel piyasadaki lider konumunu korurken B2B, birçok bölgede hızla gelişmeyi sürdürüyor. Daha fazla gelişmek ve değerini artırmak için şirketin net bir stratejisi, hedefi ve gerçek uygulama kabiliyeti var”.

Batı ve Güney Avrupa için:
RateHawk, iş geliştirme odaklı 50’den fazla yöneticiden oluşan personeli işe almayı planlıyor. Şirket, önümüzdeki 12 ay boyunca 10.000'den fazla iş ortağıyla iş ilişkileri kurmayı hedefliyor (her ülkedeki B2B seyahat piyasasının ~ %25-30'luk bir penetrasyon seviyesi).

Orta, Doğu ve Kuzey Avrupa için (Baltık Devletleri, Balkanlar, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya):
RateHawk, bölgedeki pozisyonlarını geliştirmek ve sürdürmek için 20 ülkede ekibini 25 çalışanla da güçlendirmeyi planlamaktadır. Gelecek yıl boyunca RateHawk, 6.000'den fazla iş ortağı kayda geçirmeyi planlıyor (20 ülkede'daki B2B seyahat piyasasının %45'lik bir penterasyon seviyesi).

Kuzey Amerika için (ABD ve Kanada): 
RateHawk, bölgeye, iki ekip kurarak girecek. Eşzamanlı gelişimi sağlamak için ekiplerden biri ABD'de, diğeri de Kanada'da olacak. Bir yıl içinde bölgedeki portföyüne 3.000’den fazla ortak eklemeyi planlıyor.

Orta Doğu ve Türkiye  için (İsrail, BAE, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Umman):
RateHawk, bu bölgedeki varlığını güçlendirmeyi ve Dubai'de bir merkez açmayı hedefliyor. Şirket, önümüzdeki 12 ay içinde Körfez ülkeleri pazarında mevcut olan ortak sayısını üçe katlamayı planlıyor (toplamda 1.700'den fazla ortağa kadar artırarak). 

Türkiye'ye gelince Ratehawk Türkiye'deki mevcut personel sayısını ikiye katlayarak bu pazardaki varlığını güçlendirmeyi ve 2500'den fazla seyahat acentasını kayda geçirmek suretiyle iş ortağı sayısını üçe katlamayı planlıyor.

Asya için (Singapur ve Malezya): 
RateHawk, ~ 5 kişilik iş geliştirme ekibiyle bölgeye girmeyi ve Singapur ile Malezya'ya odaklanmayı planlıyor. Bir yıl içinde RateHawk, 1.500'den fazla iş ortağı portföyü kayda geçirmeyi planlıyor.